GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Poniedziałek: 8.00 - 14.30

Wtorek: 7.30 - 13.30

Środa: 8.30 - 15.30

Czwartek: 9.30 - 15.30

Piątek: 8.00 - 12.30

SPIS TREŚCI:

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE W BIBLIOTECE

KOŁO BIBLIOTECZNE

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE - MARZEC - KWIECIEŃ

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARTĄ FOX

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE - MAJ

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE - MARZEC 2011

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE - WRZESIEŃ 2011

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE - LISTOPAD 2011

GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ DZIECIOM

“Wszystko co dobre zawdzięczam książce.” /Maksym Gorki/

Wypożyczalnia

Posiada księgozbiór:

*literatury pięknej

*Literatury popularnonaukowej różnych dziedzin wiedzy – z biologii, chemii, geografii, historii, geografii, fizyki.

*lektur z języka polskiego

Wolny dostęp do półek pozwala na samodzielne wybieranie książek

Czytelnia

*Księgozbiór podręczny : słowniki, encyklopedie, leksykony, albumy ,informatory

*Programy multimedialne, płyty DVD, kasety VHS.

*Czasopisma “Młody Technik”, “Victor Gimnazjalista”

*Telewizor z odtwarzaczem DVD

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej

W ramach współfinansowanego przez Unię Europejską (Europejski Fundusz Społeczny) projektu “Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych” biblioteka Gimnazjum w Turawie w grudniu 2005 r. otrzymała 4 komputery, skaner, kopiarkę, drukarkę. Komputery wyposażono system Windows XP, pakiet Office 2003, program “Cenzor”, który blokuje dostęp do nieocenzurowanych stron internetowych oraz oprogramowanie edukacyjne: Multimedialny atlas świata, Słownik języka polskiego, Encyklopedia powszechna.

W styczniu 2008 r. zainstalowano w czytelni biblioteki szkolnej kolejne 4 komputery (system Windows XP Professional) oraz urządzenie wielofunkcyjne.

Z ICIM mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły w godzinach otwarcia biblioteki. Centrum służy zdobywaniu wiedzy / wyszukiwaniu informacji, tworzeniu własnych dokumentów, doskonaleniu umiejętności poruszania się w Internecie.

ICIM cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, którzy chętnie spędzają czas przy komputerach.

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

Biblioteka
zaprasza uczniów klas I- III
na
kiermasz używanych podręczników
od 25 do 27 .06. 2012 r.
w godzinach otwarcia biblioteki

Uwaga:
Książki przeznaczone na sprzedaż
muszą być podpisane
i wycenione przez uczniów

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

Nowości książkowe w bibliotece

( wrzesień – październik 2008 )

-C. S. Lewis – Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Narnia – Skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi do szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy.

-Barbara Ciwoniuk – Ania

Trzynastoletnia Ania musi zmierzyć się z problemami, które są bliskie wielu dzisiejszym nastolatkom. Na szczęście może liczyć na pomoc i wsparcie swojego kolegi Igora.

-Lauren Brook – Po burzy

Hartland to schronisko dla koni, wtulone między wzgórza Virginii, ale i coś więcej. To miejsce, gdzie leczone są blizny przeszłości, gdzie przerażone i źle traktowane konie uczą się od nowa ufać ludziom.

-Jana Frey – Chłód od raju. Prawdziwa historia Hannah

Książka ta została napisana na podstawie długiego wywiadu autorki z bohaterką. W rezultacie powstał rzeczywisty i wstrząsający dokument, stanowiący wycinek problematyki życia w sektach opisanego na podstawie doświadczeń młodej dziewczyny. Jana Frey poruszyła w nim problem przynależności do wspólnot religijnych i tożsamości młodych ludzi, kształtującej się w burzliwym okresie dorastania.

Hannach ma 15 lat. Dotąd czuła się bezpiecznie w społeczności świadków Jehowy, teraz jednak chciałaby z niej wystąpić, by żyć tak jak jej rówieśnicy. Hannah walczy o prawo wyboru, a dzięki wsparciu i miłości Paula postanawia uczynić pierwszy krok ku wolności, jakiej zaznają jej szkolni koledzy i koleżanki.

-Jana Frey – Odlot na samo dno

Wiele osób takich jak Marie bagatelizuje zagrożenie związane z zażywaniem tzw. party drugs. Jana Frey, opisując prawdziwą historię dziewczyny zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków, bardzo sugestywnie opisała mechanizm nieświadomego popadania w nałóg.

-Ulrike Kucero – Pamiętnik Pauli

Ciepła opowieść o troskach i obawach 13-letniej dziewczyny, pierwszym zauroczeniu i pierwszej przyjaźni, nie omija trudnych tematów. W jej bohaterce wiele czytelniczek z pewnością odnajdzie siebie i swoje problemy.

-Ewa Nowak – Cztery łzy

Zuzanna Szato mieszka ze starszymi braćmi – Jarkiem i Radkiem we Władysławowie. Każdego dnia marzy o tym, by zostać sławną piosenkarką. Swoje marzenia musi jednak ukrywać przed bliskimi. W snach dziewczyna widzi siebie u boku cudownego chłopaka.

-Zofia Kossak – Bursztyny

Zawierają 32 opowiadania poświęcone historii Polski od pradziejów, aż po XIX wiek, kiedy po powstaniu listopadowym (1830 – 1831) rozpoczęła się emigracja Polaków z kraju przed represjami popowstaniowymi (Wielka Emigracja). Bohaterowie rekrutują się zarówno z prostego ludu, jak i z wykształconych kręgów duchownych i szlacheckich. Wokół nich rozgrywają się wydarzenia historyczne, oni sami mają na nie wpływ, nie zawsze w pełni świadomy i – niestety - nie zawsze pozytywny.

-Krystyna Siesicka- Wachlarze

Bohaterka ujrzała portret Tamary , odnalazła w nim coś bliskiego. Od tej chwili miała wrażenie, że to, co się dzieje w jej życiu, jest od niej niezależne…

-Agnieszka Malik, Jan Płaskoń – Sekrety i cienie

Wokół Opola kryje się wiele niezwykłych miejsc i zagadek. Legendarny diabelski kamień, istniejący tylko w opowieściach starych mieszkańców Kobylna, zostaje odnaleziony w lesie. Zaginiony pomnik Meluzyny po kilkudziesięciu latach znów wraca do zamkowych komnat w Prószkowie, a najstarsze na świecie pradinozaury wychodzą z krasiejowskiej ziemi. Pałac w Turawie odkrywa swe sekrety dzięki rękopisowi ostatniego grafa, a mieszkańcy opowiadają, jak wyglądał świat ,który pozostał jedynie w ich pamięci. Reporterskie dotykanie rzeczywistości sprawia, że na światło dzienne wychodzą sekrety ludzi kochających miejsca okryte mchem i niepowtarzalnymi historiami.

-Sławomir. Mrożek - Teatr 6. Dzieła .Tom XII

Ostatni tom z serii prezentującej twórczość dramatyczną S. Mrożka. Zawiera sztuki: “Policja”(1958), dramat ze sfer żandarmeryjnych ; “Męczeństwo Piotra Ohey’a” (1959); farsę w trzech częściach nagrodzoną w konkursie Teatru Telewizji; “Indyk” (1961), melofarsę w dwóch aktach, oraz jednoaktówki: “Na pełnym morzu” (1961), “Karol” (1961), “Striptease” (1961), “Zabawa”(1962), “Kynolog w rozterce”(1962)

-Karolina Lanckorońska –Wspomnienia wojenne

Opisuje swoje dramatyczne i heroiczne losy z okresu II wojny światowej. Zaczynają się one chwilą zajęcia Lwowa przez wojska radzieckie w 1939roku, a kończą na zwolnieniu z obozu koncentracyjnego Rawensbiick w kwietniu 1945. Pokazują niezwykłą osobowość autorki, jej temperament, odwagę i umiejętność działania w ekstremalnych warunkach.

-Krystyna Siesicka – Dziewczyna Mistrza Gry

Wahammer Fantasy Roleplay jest jedną z gier fabularnych znanych pod wspólną nazwą RPG – role – playing games. Jedyną “planszą”, na której grają uczestnicy tej zabawy, jest ich własna WYOBRAŹNIA. Mistrz Gry kieruje stworzoną przez siebie fabułą opartą na specjalnych scenariuszach i musi być najwyższym autorytetem dla graczy…

-Marta Fox – Paulina w orbicie kotów

To kontynuacja książek “Magda. doc” i “Paulina.doc.” W przeciwieństwie do poprzednich części pisanych w formie pamiętnika w programie Word, książka ta została napisana formie internetowego bloga. Każda notatka zamieszczana jest jest na blogu, jest także jednym z rozdziałów książki, w której oprócz nich znaleźć można zmyślone fakty z życia kotów i komentarze z życia czytelników bloga.

W swoim internetowym pamiętniku tytułowa bohaterka (córka Magdy – z poprzednich części cyklu) opisuje swoje życie i swoich przyjaciół – jak ona - uczniów gimnazjum.

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

Koło biblioteczne

Julia Czech – kl. III c
Natalia Fira – kl. III c
Magdalena Praska – kl. III c
Sonia Kozioł – kl. III c
Natalia Sztandera – kl. III d
Natalia Grochol - kl. II d
Paweł Pytel – kl. II d
Sebastian Pytel – kl. II c
Marcin Czernia – kl. II b
Maciej Suchy – kl. I a

Zajęcia odbywają się we wtorki i piątki od 7. 30 do 8.00

Zadania koła bibliotecznego:

a) prace organizacyjno-techniczne:

~ prace techniczne związane z opracowaniem książek ( opieczętowanie, wypisywanie kart, oprawa książek );

~ konserwowanie książek;

~ porządkowanie książek na regałach;

~ dbanie o kwiaty, ład i porządek w bibliotece;

b) organizacja imprez czytelniczych:

~ dobór repertuaru imprez organizowanych przez koło;

~ przydział ról;

~ udział w próbach inscenizacji;

~ opracowanie konkursów czytelniczych, wystaw, spotkań autorskich;

c) prace plastyczne:

~ dekoracje biblioteki;

~ przygotowanie rekwizycji scenografii;

~ pomoc przy wykonywaniu gazetek ściennych i wystawek;

d) prace informatyczne:

~ wykonanie napisów;

~ przepisywanie tekstów;

~ opracowanie logo koła;

~ pozyskiwanie informacji z internetu;

~obsługa ksero;

e) łącznicy klasowi:

~ informowanie o poziomie czytelnictwa;

~ zawiadomienie o terminie zwrotu książek;

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

Nowości biblioteczne marzec – kwiecień 2009

Lola Rosenowa książka Jacqueline Wilson, przeznaczona dla nastolatek, jest poruszającą opowieścią o trudnym dorastaniu i o odpowiedzialności za własne życie .

Dziewczyny się odchudzają Jacqueline Wilson: Ellie, Magda i Nadine to nierozłączne przyjaciółki, ale różnią się skrajnie stylem, wyglądem i zainteresowaniami. Łączy je jedno: obsesja na punkcie wyglądu i diety.

Podwójna rola Jacqueline Wilson: Ruby i Garnet, dziesięcioletnie bliźniaczki, są identyczne i wszystko robią wspólnie, zwłaszcza od śmierci mamy. Ale czy tak pozostanie? Ich życie nagle zaczyna się zmieniać, odkąd tata ma nową przyjaciółkę, Rose, przez Ruby i Garnet nazywaną Zwiędłą Różą…

Pokręcony świat Jana Frey: Juli jest pełen nienawiści – nie znosi matki alkoholiczki, ojca, który zniknął, nędzy, w jakiej dorasta. Zaufaniem darzy jedynie przyjaciela matki – Adama. Ten jednak odchodzi, a Juli, samotny i wściekły na cały świat, gotów jest atakować.

W ciemności Jana Frey: 2008 - Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy, które oczarowały Frederika. Pewnego dnia ta piękna dziewczyna ulega ciężkiemu wypadkowi, po którym budzi się w świecie ciemności. Traci wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest trudny i bolesny, ale wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele.

Anka Elżbieta Jodko - Kula: piękna i wzruszająca opowieść dla nastolatków o niełatwej walce z anoreksją, gniewie i buncie, skomplikowanych relacjach rodzinnych, przyjaźni i pierwszych fascynacjach. To książka o sprawach ważnych i trudnych.

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

Spotkanie autorskie z Martą Fox

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Turawie 27. 04. 2009r gościła w naszym Gimnazjum po raz drugi (poprzednio 24.05.2002r) znana pisarka Marta Fox. W spotkaniu wzięły udział uczennice klas III oraz pracownicy Biblioteki Publicznej.

Pisarka odpowiadała o swej pracy, zainteresowaniach, odpowiadała na pytania. Uczestniczki spotkania miały okazję poznać i porozmawiać z pisarką. Marta Fox okazała się niezwykle ciepłą i serdeczną osobą. Ze swobodą opowiadała o swej drodze pisarskiej. Zaczynając jako nauczycielka języka polskiego, poprzez pracę dziennikarską, na pisarstwie kończąc.

Autorka mówiła o tematach, jakie porusza w swoich książkach, czerpaniu pomysłów do kolejnych powieści. Opowiadała o losach bohaterów. W swej twórczości z odwagą porusza sprawy dojrzewania młodzieży. Na zakończenie przeczytała fragment najnowszej książki pt. ,, Kaśka Podrywaczka”.

Po spotkaniu był czas na autografy , zdjęcia, zakupy książek.

Marta Fox napisała 22 książki (poezje, powieści, opowiadania, książki eseistyczne, felietony ).

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

Nowości biblioteczne maj 2009

Pamiętnik jedynaczki – Hanna Kowalska-Pamięta: trzynastoletnia Paulina boleśnie odczuwa swoją samotność, związaną z brakiem rodzeństwa. Zauważa też z przerażeniem, że jedna z nauczycielek z niewiadomych powodów czuje do niej z trudem skrywaną niechęć. Wszelkie próby rozwikłania sekretu matematyczki wciąż spełzają na niczym. Do tego mama zdaje się ukrywać przed Pauliną jakiś sekret...

Pamiętnik jedynaczki 2. Sekret Dzikiego Hanna Kowalska-Pamięta: pamiętacie Paulinę Kozińską - trzynastoletnią dziewczynę, która chciałaby mieć rodzeństwo i marzy o psie? Chcecie poznać jej dalsze losy? Przeczytajcie koniecznie drugą część Pamiętnika.Życie Pauliny nadal pełne jest niespodzianek. Jedynaczka nie może narzekać na nudę. Wprawdzie nie ma już problemów z matematyką, tajemniczy wielbiciel staje się jej... hmmm... można powiedzieć - chłopakiem. Część sekretów się wyjaśnia, ale pojawiają się nowe. Dziki nie mówi jej wszystkiego. W jego życiu zachodzą niespodziewane zmiany. Komplikują się także losy jej przyjaciółki Beaty... W szkole pojawia się nowy, owiany nimbem tajemniczości nauczyciel matematyki. Ciocia Małgosia znów coś ukrywa przed Pauliną. Ciężkie jest życie dorastającej dziewczyny...

Kto nie Lubi Klary? Hanna Kowalska-Pamięta: ta dynamiczna i znakomicie napisana opowieść pełna jest niebanalnych wydarzeń, żywych postaci i nagłych zwrotów akcji. Są tu i intryga rodzinna, i postać z przeszłości, i tajemniczy adorator, i problemy szkolne, i wielkie tajemnice.

Testament Odessy Bogusław Wołoszański: tysiącletnia Trzecia Rzesza, podbijając świat, nie miała religii, która po zwycięstwie jednoczyłaby naród. Heinrich Himmler, dowódca „Czarnego Zakonu” SS, doskonale zdawał sobie sprawę, jak ogromna jest to wada nazizmu. Niespodziewanie poszukiwania, jakie od lat trzydziestych prowadzili archeolodzy z jego organizacji „Ahnenerbe”, zakończyły się sukcesem. Znaleźli w Pirenejach ukryty tam od wieków skarb Świątyni Jerozolimskiej.

Plany Himmlera zaczęły się urzeczywistniać. Pierwszymi, którzy poznali bezwzględność nowej religii, byli mieszkańcy francuskiego miasteczka Oradour-sur-Glane, zniszczonego przez oddział dywizji „Das Reich”, wiozący totem z Pirenejów do Wilczego Szańca. Tam miał zabłysnąć w chwili śmierci Adolfa Hitlera. Jednakże zamach w Wilczym Szańcu się nie udał. Himmler musiał zlikwidować zamachowców, zanim ujawniliby jego udział w spisku, odwołać swoje plany. Już nic nie mogło odwrócić biegu wojny. Heinrich Himmler pozostawił po sobie testament, który stał się podstawą działania wielkiej organizacji esesmanów ODESSA. Dysponując gigantycznym majątkiem, grabionym w Europie przez wojenne lata, członkowie ODESSY przeniknęli do struktur państwowych, tajnych służb i instytucji finansowych najważniejszych państw świata. Stawali się coraz bliżsi zwycięstwa w nowej wojnie, którą miały wygrać nie dywizje pancerne i armie lotnicze, lecz finanse. Skarb Świątyni Jerozolimskiej ponownie miał odegrać decydującą rolę.

Tutaj Wisława Szymborska: nasza noblistka, jak wiadomo, nie rozpieszcza czytelników, jeśli chodzi o częstotliwość ukazywania się jej tomików poetyckich oraz ilość zawartych w nich wierszy. Dlatego każda jej nowa książka staje się długo oczekiwanym wydarzeniem, zaś każdy nieznany wiersz - świętem. Tak jest i tym razem. Tutaj - trzeci od czasu „tragedii sztokholmskiej” tom, zawierający dziewiętnaście nowych wierszy - to niewielkich rozmiarów, ale wielkiego formatu arcydzieło. Książka ta uzmysławia, jak głęboko trafna była decyzja Akademii Szwedzkiej i jaką klasę samą dla siebie - w skali nie tylko polskiej, ale także światowej - reprezentuje ta oryginalna, skupiona i mądra poezja. Wisława Szymborska, rozsierdzona opartym na jej wierszach monodramem, powiedziała kiedyś, iż jej poezja nie jest do śpiewania, tańczenia i grania - ona jest do czytania i myślenia. I właśnie taką przygodę oferuje nam lektura najnowszych wierszy pomieszczonych w Tutaj. Za każdym z nich czuje się niezwykłą koncentrację - myśli, wyobraźni, językowej precyzji - pozwalającą penetrować otaczający człowieka obszar nieznanego, drążyć tajemnice ukrywające się w sytuacjach, zdarzeniach i przedmiotach najzwyczajniejszych, których na co dzień - nieuważni, spieszący się i rozkojarzeni - nie zauważamy, a które kontemplować i przenikać może jedynie poeta. Czesław Miłosz, odpowiadając na pytania o jego Traktat teologiczny, zauważył, że poezja dzisiaj wyręcza niejednokrotnie teologię. Podobnie Leszek Kołakowski wyznał ostatnio, iż „nie ma wyraźnej granicy między filozofią i poezją” oraz że „są filozofowie, o których można powiedzieć, że bywają poetami”. Tutaj - tytułowy utwór nowego tomu oraz wiersze takie, jak Przed podróżą, Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach, Mikrokosmos, Metafizyka, to małe traktaty filozoficzne, pokazujące, iż przypadek Szymborskiej jest dowodem na prawdziwość twierdzenia odwrotnego - iż są poeci, którzy bywają filozofami.

Hera moja miłość Anna Onichimowska: Jacek, siedemnastolatek, dobrze się uczy, ma dziewczynę, chce studiować psychologię. Pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny. Pali trawkę od czasu do czasu dla lepszego samopoczucia. Uważa, że nie grozi mu uzależnienie. Udaje mu się zachować tajemnicę przed rodzicami, ale nie przed młodszym bratem... Wstrząsająca, znakomicie napisana opowieść oparta na faktach. Może być przestrogą dla rodziców, najczęściej zabieganych, zajętych własnymi sprawami i codziennymi kłopotami. Nie zawsze poświęcają oni swoim dzieciom wystarczająco dużo uwagi. Sami przecież też miewają ze sobą problemy...

Lot Komety Anna Onichimowska: Kometa stara się być na widoku. Ma nadzieję, że Jacek pojawi się ponownie. Chce, aby o nią zabiegał, aby ją kochał, aby mogła go przyciągać i odpychać. Kontynuacja bestsellera "Hera moja miłość".

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

Nowości biblioteczne marzec 2011

Herkules Poirot postanawia zakończyć karierę detektywa. Wprawdzie przyjaciele nie dowierzają, że decyzja jest poważna, jednak on sam zdaje się do niej ostatecznie przekonany. Postanawia tylko, że zanim odejdzie, pożegna się z zawodem w sposób spektakularny. Oto podejmie dzieło godne wielkiego detektywa i rozwiąże dwanaście nierozwiązywalnych w powszechnym przekonaniu zagadek dwanaście równie słynnych, co zawiłych spraw, które niczym dwanaście prac mitycznego Herkulesa wymagają geniuszu i niemal boskich zdolności, by je wyjaśnić.

Słownik zawiera ok. 80.000 wyrazów hasłowych i zwrotów, współczesne słownictwo potoczne i fachowe, słownictwo brytyjskie i amerykańskie, wyrażenia, przysłowia, przykłady zdań, uproszczony zapis wymowy podany w obu częściach słownika, zarys gramatyki angielskiej, inne dodatki (wykraz nazw geograficznych i narodowości, lista skrótów).

Lekkomyślna Wiki wynosi z doskonale chronionego pomieszczenia naszyjnik z bezcennym brylantem. Klejnot ginie w niecodziennych okolicznościach. Julka, niewidomy Daniel oraz Kuba z młodszym bratem Benkiem angażują się w odzyskanie skarbu. Błądząc po pomieszczeniach starego dworu, trafiają na zapomniany czarny kufer pełen dokumentów. Czy wskaże im kierunek dalszych poszukiwań?

Iza ma bulimię. Właściwie chciała tylko schudnąć parę kilogramów, potem jednak straciła kontrolę nad własnym życiem. Wpadła w błędne koło okresów głodu i ataków obżarstwa. Iza nie chce dopuścić do siebie myśli, że jest chora. Dopiero, gdy zostaje przyłapana w supermarkecie na kradzieży jedzenia, pozwala sobie pomóc. Jednak powrót do zdrowia to długa i trudna droga.

Dywizjon 303" powstał "na rozkaz" Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, a jego pierwsze wydanie miało miejsce jeszcze w 1942 roku. Sam autor tak oto wypowiada się na temat genezy swojego dzieła: "Spośród wszystkich moich książek Dywizjon 303 jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków: pierwsze stronice powstawały już podczas ostatniej fazy owego osobliwego dramatu, nazwanego Bitwą o Brytanię, a ostatnie stronice kończyłem kilkanaście tygodni później, kiedy wciąż jeszcze, niby echo owej bitwy, warczały nocą nad Londynem motory Luftwaffe i padały bomby na miasto."

Październik 2002 - Koniec świata w Roku Pańskim 1420 nie nastąpił. Nie nastały Dni Kary i Pomsty poprzedzające nadejście Królestwa Bożego. Nie został, choć skończyło się lat tysiąc, z więzienia swego uwolniony Szatan i nie wyszedł, by omamić narody z czterech narożników Ziemi. Nie zginęli wszyscy grzesznicy...

Październik 2004 - Rok nastał Pański 1427. Pamiętacie co przyniósł? Wiosną, ogłosił papież Marcin V bullę Salvatoris omnium, w której proklamował konieczność kolejnej krucjaty przeciw Czechom kacerzom. W miejsce Orsiniego, który leciwy był i haniebnie nieudolny, obwołał papa Marcin kardynałem i legatem Henryka Beauforta.

“Lux Perpetua” godnie wieńczy dzieło mistrza. Jest napisana z rozmachem, z niezwykłą dbałością o historyczny szczegół, z charakterystycznym dla Sapkowskiego humorem i wyczuciem językowym. Wojenne okrucieństwo kontrastuje ze wzruszającymi scenami miłosnymi, losy bohatera splecione z wątkiem wielkiej polityki zmierzają do nieuchronnego, a jednak zaskakującego finału.

Laura zawsze miała poczucie, że starsza siostra prowadzi znacznie ciekawsze życie. Dankę interesuje wiele rzeczy, a swoim pasjom oddaje się bez reszty. Bez względu na to, czy chodzi o opiekę nad czworonogami ze schroniska, czy śmiałą akcję ratowania zagrożonych żab. W końcu Laura ma dość słuchania o kolejnych barwnych planach siostry i postanawia sama przeżyć coś niezwykłego. Tak trafia na warsztaty teatralne. Dziewczynie nie będzie jednak łatwo myśleć o przygotowaniu spektaklu. Poznany na zajęciach oczytany Radek oraz trenujący judo Przemek, za którym szaleje połowa dziewczyn ze szkoły, znacznie wszystko skomplikują…

Scarlett ma bzika na punkcie chłopaków. I to nie jakiegoś tam lekkiego bzika - Scarlett jest totalnie, nieuleczalnie, stuprocentowo stuknięta! Stuknięta tak bardzo, ze jej matka, chcąc ochłodzić nieco entuzjazm rozbrykanej córki, wysyła ją do najkoszmarniejszego miejsca pod słońcem - prestiżowej szkoły dla dziewcząt. Zero facetów, zero randek, zero zabawy...
Scarlett sądzi, że jej życie towarzyskie właśnie dobiegło końca. Co można robić w towarzystwie samych niezorientowanych w tym, co naprawdę ważne, panienek? Okazuje się jednak, że grzeczne koleżanki wcale nie są takie grzeczne, a po drugiej stronie ulicy znajduje się szkoła dla chłopców. Scarlett znajduje na swoim biurku liścik, którego autorem jest nieznany chłopak. List zawiera cztery prawdy i jedno kłamstwo. Od tego, czy Scarlett uda się dojść, które jest które, zależeć będzie jej reputacja...

Październik 2010 - Lena jest przeciętną piętnastolatką. Żyje tu i teraz, we współczesnej Polsce. Lena, odkąd pamięta, miewa niepokojące, złowieszcze sny. Pewnego dnia świat z koszmarów Leny okazuje się rzeczywistością. Dziewczyna nagle musi sobie zadać pytanie: czy naprawdę jest wampirem? A jeśli tak - co to...

Zabawny, zaskakujący pastisz słynnego “Zmierzchu”! Błyskotliwa, niebywale śmieszna opowieść o pewnej licealistce Belle Goose, szukającej wampira, który by ją ukąsił, dzięki czemu mogłaby przejść na drugą stronę lustra, niczym Alicja. W ponurym miasteczku Switchblade bohaterka poznaje dziwnego Edwarta Mullena, w którym natychmiast się zakochuje. Niestety, nie jest on wampirem... Kapitalny język: osobliwa mieszanka żargonu młodzieżowego, nowomowy reklam telewizyjnych oraz napuszonego stylu a la Mniszkówna.

Listopad 2008 - Śmieszna, miła, wzruszająca! Kolejna powieść Małgorzaty Musierowicz odpowiada na pytanie: kto był sprężyną ważnych wydarzeń w rodzinie Borejków? Dalsze losy ulubionych bohaterów, kolejna porcja humoru i optymizmu.

“Pamiętniki Adama i Ewy”, opowieść o dziejach pierwszych ludzi, są przede wszystkim opowieścią o miłości. (...) Jest w tej krótkiej humoresce-przypowiastce głęboka prawda i równie głęboka wiara w siłę miłości. Wystarczy kochać, mówi Twain, by przekroczyć bariery obcości i porozumieć się nawet z istotą tak odmienną, jak Adam dla Ewy, a Ewa dla Adama. Wystarczy kochać, a nawet wygnanie z Raju nie będzie karą, ale początkiem wspólnego życia i wspólnego szczęścia.

“Język Trolli” opowiada o przeżyciach i przygodach dziewięcioletniego chłopca, Józinka, który jest bardzo dojrzały jak na swój wiek, choć nie pokazuje tego rodzinie... To ciekawe, że w tej powieści głównym bohaterem jest chłopiec, gdyż we wcześniejszych tomach “Jeżycjady” świat przedstawiony był okiem dziewcząt.

Od pierwszego ich pocałunku minęły już dwa miesiące - tak zaczyna się siedemnasty tom “Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Czyj to był pocałunek? Kto planuje potajemny ślub? Komu zostanie podana tytułowa czarna polewka? Wszystkie odpowiedzi na te pytania, a także wiele zaskakujących historii z życia Waszych ulubionych bohaterów znajdziecie w “Czarnej polewce”.

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

Nowości biblioteczne wrzesień 2011

Tyszka Agnieszka Czego uszy nie widzą

Nad rodzinę Bronzików nadciągnęły czarne chmury…

Mama wyjechała na przedłużającą się delegację, a tata postanowił przewartościować priorytety i wiedzie gdzieś żywot pustelnika. Zdane tylko na siebie trzy siostry myślą, że nic gorszego już ich nie spotka. Wkrótce jednak okaże się, że wszystko jeszcze przed nimi. Przybycie oschłego i wymagającego dziadka to dopiero początek kłopotów…

Zofon Carlos.Ruiz Pałac Północy

Kalkuta, 1932. Ben, wychowanek sierocińca St. Patrick, skończył już 16 lat - podobnie jak jego przyjaciele, będzie musiał opuścić dom dziecka i się usamodzielnić. W dniu pożegnalnej imprezy poznaje swoją rówieśniczkę Sheere i zabiera ją do Pałacu Północy na spotkanie tajnego stowarzyszenia, które założył wraz z przyjaciółmi. Gdy dziewczyna opowiada im tragiczną historię swojej rodziny, członkowie stowarzyszenia postanawiają jej pomóc w odnalezieniu legendarnego domu, który pojawia się w opowieści. Nie wiedzą, że właśnie natrafili na trop jednej z najpotworniejszych tajemnic Kalkuty. Płonący pociąg, dworzec widmo, ognista zjawa - to tylko niektóre elementy makabrycznej łamigłówki, którą przyjdzie im rozwiązać… Misja, która miała być niecodzienną przygodą, niebawem okazuje się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem.

Ostrowska Ewa Głupia jak wszyscy

Bogna, uczennica renomowanego liceum, nie potrafi zaaklimatyzować się w nowym środowisku, wśród rówieśników pochodzących z bogatych i wpływowych rodzin, z którymi dzieli ją wszystko. Wydarzy się jednak coś, co sprawi, że uczniowie będą musieli wspólnie podjąć decyzję wymagającą od nich dużej odwagi i dojrzałości. Czy stawią czoła wobec tej trudnej sytuacji i czy Bogna pokona swoje uprzedzenia i znajdzie z klasą nić porozumienia?

Sparks Nicholas Jesienna miłość

Jest rok 1958. Beztroski siedemnastolatek, Landon Carter, rozpoczyna naukę w ostatniej klasie szkoły średniej w Beauford w Karolinie Północnej. Jego ojciec kongresman pragnie, by syn zrobił karierę - tymczasem Landon, podobnie jak reszta klasy, nie zaczął jeszcze zastanawiać się, co zrobić z dorosłym życiem. Jedynie Jamie Sullivan, cicha, spokojna dziewczyna, opiekująca się owdowiałym ojcem, pastorem, jest inna. Nie rozstaje się z Biblią, nie chodzi na prywatki, a dzień bez dobrego uczynku uważa za stracony. Tymczasem zbliża się doroczny bal. Nie mając akurat dziewczyny, Landon w odruchu desperacji zaprasza Jamie, na którą nikt dotąd nie zwrócił uwagi. Znajomość nie kończy się na balu. Wykpiwany przez kolegów chłopak początkowo unika Jamie, wkrótce jednak ich kontakty przeradzają się w przyjaźń, a potem głęboką miłość. Landon odkrywa prawdziwy sens życia - piękno natury, radość, jaką sprawia pomaganie innym, ból po utracie najbliższej osoby...

Sparks Nicholas Na zakręcie

Miles Ryan, prowincjonalny szeryf, samotnie wychowuje dziewięcioletniego syna Jonaha. Jego życiową obsesją jest schwytanie człowieka, który przed dwoma laty potrącił samochodem jego żonę i uciekł z miejsca wypadku. Od śmierci Missy dręczą go wspomnienia: pochłonięty pracą i synem nie odczuwa potrzeby zbliżenia się do innej kobiety. Romans z Sarą Andrews, która po nieudanym małżeństwie próbuje odbudować swoje życie, powoduje serię dramatycznych wydarzeń. Wzajemne wyobrażenia obojga zakochanych miłości, lojalności i zaufaniu do partnera zostają wystawione na ciężką próbę.

Sparks Nicholas Ostatnia piosenka

Życie siedemnastoletniej Ronnie Miller wywróciło się do góry nogami, gdy jej ojciec postanowił porzucić karierę i wyjechać do niewielkiego miasteczka w Północnej Karolinie. Jego ucieczka oznaczała kon... Życie siedemnastoletniej Ronnie Miller wywróciło się do góry nogami, gdy jej ojciec postanowił porzucić karierę i wyjechać do niewielkiego miasteczka w Północnej Karolinie. Jego ucieczka oznaczała koniec małżeństwa Millerów. Trzy lata później Ronnie dalej nie chce mieć nic wspólnego z ojcem i nie utrzymuje z nim kontaktu.
Nieoczekiwanie matka wysyła dziewczynę i jej młodszego brata, Jonaha, by spędzili wakacje w Wilmington. Dla Ronnie to ciężka próba - przyzwyczajona do Nowego Jorku, zakochana w jego nocnym życiu i modnych klubach, musi zmierzyć się nie tylko z niechęcią do wiodącego spokojne życie pianisty i zaangażowanego w budowę miejscowego kościoła ojca, ale również z senną atmosferą nadmorskiej mieściny. Wszystko wskazuje na to, że to będzie najgorsze lato w jej życiu...

Musierowicz Małgorzata Tygrys i róża

Tygrys i Róża to 13. część serii Jeżycjada autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Książka opowiada o czternastoletniej Laurze Pyziak, zwanej Tygryskiem. Dziewczyna wkraczając w trudny okres dojrzewania zapewnia swojej mamie oraz całej rodzinie wiele niespodzianek. I to dzięki nim jedna z czterech ciotek Tygryska, Natalia, która po rozstaniu ze swoim narzeczonym Filipem uważała, że musi przejść przez życie samotnie, odnajdzie człowieka dzięki któremu będzie mogła zacząć naprawdę żyć...

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

Nowości
Listopad 2011

Tajemnica pewnego labiryntu
Marioli Janna, Matnia Luisa

Ona, Teo kocha zagadki i życie pełne przygód. On, Mikołaj zafascynowany jest archeologią i cały czas spędza z nosem w książkach. Towarzyszy im Zorro, naiwny i pocieszny psiak. Na początku wakacji, które zapowiadają się nieciekawie, dzieci zostają zamieszane w tajemnicze zaginięcie etruskich znalezisk. Uwięzione w niezbadanym labiryncie, zdane są na wolę pozbawionych skrupułów przestępców.

Testament bibliofila
Arkadiusz Niemirski

Akcja nowej powieści Niemirskiego rozgrywa się na zamku kórnickim i w jego okolicach. Architekt Emanuel Karski - ekscentryk i bibliofil - zostawia swoim dzieciom i tajemniczej kochance instrukcję umożliwiającą zdobycie pewnej cennej rzeczy. Trop prowadzi do Kórnika - zdaje się podpowiadać zza grobu architekt. W scenerii pięknie położonego jeziora i parku, podczas letnich wakacji, rozpoczyna się intelektualna i pasjonująca gra. Detektyw Barber, wynajęty przez najstarszą córkę Karskiego, wraz z czternastoletnim geniuszem Omnibusem muszą stawić czoło nie tylko pozostałym spadkobiercom, ale i zainteresowanemu skarbem gangowi. Detektywi zwiedzają zamek w Kórniku i studiują stare druki ze zbioru Działyńskich zgromadzone w tamtejszej bibliotece. Czy stary dziwak zakpił sobie z rodziny? A może na zwycięzcę naprawdę czeka niezwykły skarb?

Pojedynek detektywów
Arkadiusz Niemirski

Akcja tej powieści dla młodzieży rozgrywa się w Oporowie koło Kutna, gdzie odnaleziono tajemniczą tabliczkę, zapisaną dziwnymi znakami. Znalezisko najprawdopodobniej zawiera zaszyfrowaną informację o skarbie, który został ukryty w XVIII w. przez przeora miejscowego klasztoru paulinów. Tajemnica przyciąga do oporowskiego zamku sławnych detektywów, ludzi o ponadprzeciętnej inteligencji i nietypowych zdolnościach. Jest wśród nich Liberales, skromny, młody nauczyciel matematyki, amator szarad i rebusów. W scenerii XVIII-wiecznego zamku dochodzi do pasjonującej rywalizacji detektywów, która doprowadzi do rozwiązania zagadki.

Lato szczupaka
Jutta Richter

Pewnego lata świat Ani, Daniela i Lukasa zmienia się całkowicie. Matka obu chłopców jest chora, nie potrafi samodzielnie oddychać. Daniel wierzy, że jeśli uda mu się złapać szczupaka, mama wyzdrowieje. Ania nie wierzy w to, ale Daniel i Lukas są przecież jej przyjaciółmi.

Do pierwszej krwi
Grzegorz Gortat

Książka o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie, a zarazem powieść o dosłownie rozumianej inności, tutaj ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce. Przede wszystkim jednak powieść jest przestrogą przed dzieleniem świata na nasz i obcy - w takim świecie epitet wróg można łatwo przypisać zarówno imigrantowi z Wietnamu i Afryki, jak i kibicowi nie mojej drużyny czy mieszkańcowi innej dzielnicy.

W drogę ze św. Pawłem
Jacek Dziedzina , Marcin Jakimowicz , ks. Tomasz Jaklewicz

W Roku św. Pawła dziennikarze i fotoreporterzy “Gościa Niedzielnego" wyruszyli na szlaki związane z obecnością Apostoła Narodów. Szukając jego śladów, dotarli do Izraela, Syrii, Turcji, Grecji, Rzymu, na Cypr i na Maltę. Chcieli zobaczyć i poznać miejsca, wktórych św. Paweł żył, nawrócił się, głosił Ewangelię, cierpiał, kochał, a w końcu umarł dla Chrystusa. Nie tylko szukali materialnych pamiątek po Apostole, ale także spotkali się z mieszkającymi tam dziś ludźmi. Starali się pokazać, jak te miejsca wyglądają dziś, czy żyją tam jeszcze chrześcijanie, co wiedzą o św. Pawle, czy o nim pamiętają... Czy w miejscach, w których Paweł głosił Ewangelię i zakładał wspólnoty chrześcijańskie, jest dziś czczony.
Ta książka jest zaproszeniem na pielgrzymkę śladami Apostoła Narodów.

Historia grosza i złotego. Od denara do euro
Jarek Jerzy

Połączenie klasycznego atlasu i barwnego albumu, dostarczające kompendium wiedzy o historii pieniądza na ziemiach polskich w przededniu wprowadzenia w naszym kraju wspólnej waluty europejskiej. Książka-przewodnik, która pozwala poszerzać historyczną wiedzę na temat polskiego pieniądza. Atlas jest jedyną na rynku pozycją prezentującą w przystępny sposób teorię pieniądza, jego rodzaje, chronologię, pochodzenie i problemy metrologii. Przemawia do wyobraźni kolorowymi zdjęciami nie tylko monet i banknotów, ale przede wszystkim poprzez ukazanie kontekstu historycznego oraz miejsc, w których one powstawały.

Fotografia
Henryk Tkocz

Album ten zaledwie w niewielkim stopniu pokazuje dorobek 25-lecia pracy śląskiego artysty, dobrzez znanego także poza granicami kraju.

Ekologia.Ilustrowana encyklopedia

Ilustrowana encyklopedia Ekologia - stanowi najnowsze, praktyczne i precyzyjnie opracowane kompendium wiedzy o ekologii- obejmuje terminy wywodzące się ze wszystkich nauk przyrodniczych- przedstawia biogramy najwybitniejszych ekologów- zapewnia szybki dostęp do poszukiwanej informacji- pomaga przyswoić, uporządkować i utrwalić wiedzę- zawiera 300 kolorowych zdjęć i ilustracji oraz polsko - angielski słownik terminów ekologicznych- kierowana do ekologów, nauczycieli, uczniów i studentów.

POWRÓT DO SPISU TREŚCI

“Gimnazjaliści czytają dzieciom”

Dnia 2 kwietnia nasze Gimnazjum odwiedziły przedszkolaki z pobliskiej placówki. Z uwagą wsłuchiwały się w odczytywane przez gimnazjalistki – Magdę i Natalię – baśnie “Czerwony Kapturek” i “Dzielny ołowiany żołnierzyk”. Następnie Julia zadała kilka pytań związanych z tekstami. Dzieci w mig wskazały m.in., co niósł Kapturek do babci, w kim kochał się ołowiany żołnierzyk i kto uratował babcię i wnuczkę. Na koniec Monika wyrecytowała wiersz Juliana Tuwima “Ptasie Radio”, który bardzo rozśmieszył małych gości. Dzieci otrzymały od nas papierowe koszyki zrobione przez chłopców z drugiej klasy i z uśmiechem opuściły szkołę.

Nie było to pierwsze takie spotkanie. W listopadzie i w grudniu uczennice z koła bibliotecznego udały się do przedszkola, gdzie czytały baśnie i zadawały pytania przedszkolakom .

Niebawem będziemy gościć naszych małych przyjaciół na przedstawieniu p.t. ”Czerwony Kapturek”.

Natalia Fira kl. IIIC

POWRÓT DO SPISU TREŚCI